Results

27

June, 2021

10:30 – 17:00

Herb Graham Recreation Centre,

38 Ashbury Cres, Mirrabooka

The WA Cup was held on Sunday 27 June.

While we had a slight delay as the latest COVID restrictions came into play, we were fortunate to have a number of people working quickly to ensure we met the newest requirements and wrestling was able to go ahead.

Thank you very much to the many volunteers who helped the event to run smoothly.

Congratulations to all who competed.

Pictured: WA Cup Wrestling Championships 2021 Promotional Poster.

 6-7 years

Freestyle – Female 6-7 years 35kg
🥇 Gold – Asmaa Gharir (Wolves)

Freestyle – Male 6-7 years 27kg
🥇 Gold – Aaron Anish (Wolves)

Freestyle – Male 6-7 years 42kg
🥇 Gold – Kristijan Serafimovski (Wolves)

8-9 years

Freestyle – Female 8-9 years 35kg
🥇 Gold – Mia Richardson (Wolves)

Freestyle – Female 8-9 years 53kg
🥇 Gold – Fiona Millson (Wolves)

Freestyle – Male 8-9 years 27kg
🥇 Gold – Logan Ramsden (Warriors)

Freestyle – Male 8-9 years 35kg
🥇 Gold – Antal Pravin Leo (Wolves)
🥈 Silver – Benji Halley (Punishers)
🥉 Bronze – Aodhfin o Gamhnain (Gladiators)

Freestyle – Male 8-9 years 42kg
🥇 Gold – Roscendo Luistro (Wolves)

10-11 years

Freestyle – Female 10-11 years 35kg
🥇 Gold – Gracie Hilton (Gladiators)

Freestyle – Female 10-11 years 42kg
🥇 Gold – Angela Morris Millingalle (Wolves)

Freestyle – Male 10-11 years 35kg
🥇 Gold – Kilian Roberts (Subiaco)
🥈 Silver – Francois Heyns (Warriors)

Freestyle – Male 10-11 years 42kg
🥇 Gold – Isaac Debeaux (Wolves)

Freestyle – Male 10-11 years 66kg
🥇 Gold – Joseph Bhumbla (Gladiators)
🥈 Silver – Aiden Anish (Wolves)

12-13 years

Freestyle – Female 12-13 years 50kg
🥇 Gold – Japleen Kaur (Gladiator s)

Freestyle – Female 12-13 years 55kg
🥇 Gold – Maymoonah Mowafy (Wolves)

Freestyle – Male 12-13 years 35kg
🥇 Gold – Jake Criddle (Wolves)

Freestyle – Male 12-13 years 55kg
🥇 Gold – Oscar Gray (Evolution)

  14-15 years

Freestyle – Female 14-15 years 65kg
🥇 Gold – Karen Gregory (TRUTH)

Freestyle – Male 14-15 years 49kg
🥇 Gold – Sterling Walker (Gladiators)

Freestyle – Male 14-15 years 56kg
🥇 Gold – Maksym Ivanov (Gladiators)

Freestyle – Male 14-15 years 63kg
🥇 Gold – Max Ellis (Subiaco)
🥈 Silver – Isaac Tyler-Hills (Warriors)

Cadet

Freestyle – Male Cadet 79kg
🥇 Gold – Zak Eltoukhi (Gladiators)

Juniors


Freestyle – Male Junior 74kg

🥇 Gold – Carl Jankowitz (Gladiators)

Freestyle – Male Cadet 92kg
🥇 Gold – Theodore Smith (Subiaco)

Seniors


Freestyle – Female Senior 68kg
🥇 Gold – Amy Teo (Gladiators)

Freestyle – Male Senior 65kg
🥇 Gold – Jamil Vacca  (Gladiators)
🥈 Silver – Dyota Tanuwibawa (Subiaco)

Freestyle – Male Senior 74kg
🥇 Gold – Julian Guistiniano (Subiaco)
🥈 Silver – Carl Jankowitz (Gladiators)
🥉 Bronze – Zach Harney (Gladiators)
4th – Luke Robinson (Gladiators)

Freestyle – Male Senior 79kg
🥇 Gold – Ravi Schreefel (Fremantle)
🥈 Silver – Taylor Pickering (Gladiators)

Freestyle – Male Senior 92kg
🥇 Gold – Munkhbaatar Altangerel (NSW)
🥈 Silver – Anthony Gauci (Gladiators)
🥉 Bronze – Theodore Smith (Subiaco)

Freestyle – Male Senior 97kg
🥇 Gold –Daan Bevan (Gladiators)

Greco-Roman Wrestling

Greco-Roman – Male Senior 77kg
🥇 Gold –Ando Lehtmets (Wolves)

Greco-Roman – Male Senior 130kg
🥇 Gold –Marcus Carney (Gladiators)
🥈 Silver – Abubakr Mowafy (Wolves)

Related posts you may be interested in: